Máte spadeno na topení v podlaze, nebo jej už dokonce máte zhotovené? Pak si jistě uvědomujete jeho hlavní výhody a je vám jasné, že předčí většinu topných soustav, zejména klasické teplovodní radiátory. Teplo se od podlahy šíří rovnoměrně do celého prostoru, a to přináší i jistou finanční úsporu v nákladech na vytápění.
A kdo se jednou prošel bosou nohou po vyhřáté dlažbě z kamenů či keramiky, jistě byl příjemně překvapen a okouzlen, co to s bosými chodidly dělá, respektive jakou receptory na chodidlech odráží psychickou pohodu, podobnou masérskému úkonu na masážním stole.
Toto vše funguje do té doby, dokud je systém spolehlivý a funkční, a dokud se na něm neobjeví nějaký problém – závada.
Když se podlaha začne měnit na jezírko
O žádném spotřebiči nebo jiném technickém produktu nelze jednoznačně tvrdit, že je bezporuchový, problém se může vyskytnout u čehokoli, tedy i u topného systému v podlaze. Zde je situace o to pikantnější, že je podlaha zatížena nábytkem, podlahovou krytinou a dalšími předměty, a že v důsledku závady vzniká celá řada komplikovaných situací. Jestliže objevíte na koberci mokrou mapu, anebo voda prosakuje do suterénu, do patra pod vámi, přichází okamžik, kdy zvedáte telefon a voláte instalatéra nonstop.
Závada tohoto typu u podlahového topení vyžaduje rychlý zásah, protože tím může vzniknout poměrně velká škoda na majetku, a tak se vyplácí příliš neotálet a dát toto na vědomí instalatérům pokud možno ihned. Výhodou je, že vás řemeslníci neodbydou, a že mohou přijet i v noci, pokud to situace vyžaduje. Naštěstí se dnes nezjišťují úniky vody hrubou silou a vizuálně, kdy je nutné vzít do ruky majzlík a kladivo, ale využívá se formovacího plynu a poslechových tyčí i bez bourání zdiva. Tím pádem můžete být klidní a nemusíte se psychicky připravovat na traumata, spojená s proměnou vašeho bytu ve staveniště plné prachu a sutin.