Jako součást mladé generace nemám osobní zkušenosti, ale často slýchávám o době komunistického režimu. Někteří puntičkáři vždy doplní, že u nás se nikdy nejednalo o komunismus v pravém slova smyslu, ale dostali jsme se nejdál k socialismu. Ve výsledku je to vlastně jedno, lidské zkušenosti jsou jednoduše takové, jaké jsou. Jedna konkrétní drobnost je pro tento článek významná. Jedná se o tehdejší ekonomiku a přímo o to, co a jak bylo pro běžného občana dostupné. Asi každý zná z úst své babičky nebo dědečka příběh o tom, jak se muselo stát ve frontě na banány nebo na toaletní papír.
Ano, pro dnešního občana je to realita natolik vzdálená, že je až nepředstavitelná. I po dlouhém čekání ve frontě se člověk nemusel dostat ke zdárnému konci. Předmět zájmu stihli vykoupit ostatní, kteří byli ve frontě dřív nebo ti, co se přátelili s prodavačkami a dostali určité zboží pod pultem. Nebylo z čeho vybírat, takže ani nedostatek financí nebolel tolik, jak v dnešní době, kdy je zboží okolo nás více než dost a my nevíme, co si máme přát dříve. I tehdy lidé potřebovali vyjít s menším množstvím financí, ale je pravda, že tehdejší lidé uměli být skromnější, také jim nic víc nezbývalo.
Toto je jistě vlastnost, kterou jsme trochu pozapomněli a kterou bychom si opět mohli osvojit. Naučit se vycházet i s málem je obdivuhodná vlastnost. Je výhodná nejen pro nás, protože najednou můžeme mít o kousíček šťastnější život, ale také i pro přírodu. S nadbytkem produkce, kterou můžeme vidět všude okolo sebe totiž přichází další problémy. Je potřeba více surovin, prostoru pro jejich produkci a prodej, je nutné využívat větší množství dopravních prostředků, aby se zboží mohlo dostat ke svému uživateli a tak dále. Ale i přes veškerou skromnost jsou peníze v dnešní době nedostatkové. Můžeme ale říct, že existují řešení, například nebankovní hypotéky bez registru.