I v naší zemi se již berou záležitost s vodou čím dál vážněji. To se ukazuje i ve stále přísnějších zákonech ohledně jejího odběru. To platí i v případě, kdy stavíme dům a chceme v něm mít vodovodní přípojku. I zde musíme absolvovat složitá řízení, než povolení dostaneme, a jejich součástí je i projekt.
Ten však nemůžeme vypracovat sami. Je nutné, aby jej vytvořil odborný projektant vodovodní přípojky. I on však musí mít určitou kvalifikaci. To je mnohem důležitější, než bychom si mohli myslet. Existují totiž velmi vážné důvody, proč bylo toto nařízení zavedeno.
Projektant musí mít v první řadě podrobné znalosti o tom, jak u nás vlastně vodní hospodářství funguje. Jaký je průměrný odběr, kolik může která síť dodávat, jak je voda recyklována, a mnoho dalších věcí. Díky nim může určit, jak rozlehlá by měla být síť, jak velké potrubí a kolik vody by mělo být dodáváno.
To samozřejmě znamená, že musí mít i technologické znalosti. Mezi ně patří i to, jak konkrétně probíhá vedení vody, jaký je maximální tlak, který může daný typ potrubí vydržet, jaký objem může přivádět, a spoustu dalších věcí.
Součástí však také musí být i znalosti z geologie a environmentalistiky. Při vypracovávání projektu totiž musí vzít v úvahu i typ podloží, hloubku, v jaké musí být potrubí uloženo, stejně jako například vysokou hladinu podzemní vody v daném místě, která by mohla trubky poškodit.
Je tedy pochopitelné, že tuto práci nemůže dělat každý. Z tohoto důvodu také člověk po prokázání dostatečných znalostí získá certifikát, který jej k této práci opravňuje. Pokud by projekt vypracoval někdo, kdo jej nevlastní, byl by projekt neplatný a úřady by jej nepřijaly. Jistě, může se to zdát až příliš přísné, avšak nesmíme zapomínat, že hlavním cílem je zde ochrana vodních zdrojů. A o tu by mělo jít nám všem. Bez vody totiž nemůžeme žít.